Hayatımıza Giren İnsanlar"Bir gün hayatına birisi girecek ve ondan öncekilerle işlerin neden yürümediğini anlayacaksın" demiş, Elif Şafak. 

Canım ablacım, gel, şunu şöyle devam ettirelim; ... sonra bence o hayatına giren insan da öncekiler gibi bir sebepten dolayı defolup gidecek ve ondan sonrakilere de aynı cümleleri kuracaksın... "Bu zamana kadar yaptığım yanlışlar seni bulmak içinmiş", falan diyeceksin... "Aşk yalan" diyecekler, inanmak istemeyeceksin; haklısın, çünkü kendini buna inandırırsan, yaptığın şeyden vazgeçmen, yani aşkı en ücra köşelere kadar aramaman gerekir. 'Aşk yalandır' temalı hareketli müziklere eşlik edip arkadaşlarınla dans edeceksin ama yine de bir yerlerde birinin seni beklediğine dair beslediğin umutta en ufak bir eksilme olmayacak... Uğraşacaksın, bekleyeceksin, yıllar geçecek.

Teorik kitaplar, işini ve eşini iyi seçmen gerektiğini söylese de, pratikte kısmetinden öteye gidemeyeceksin. Hayatta yapman gereken her şeyi yapacaksın, olmayacak, ama bir gün, eğer kendini mecbur hissederek, kendini, yani hayatını birisine esir etmeyip de yeteri kadar bekleyecek kadar sabırlıysan, bu günün; neyin, nasıl ve hangi ara olduğunu hiç anlamadığın bir gün olduğunu, içindeki boşluğun bir anda tamamen kapandığını ve öncekilerin isimlerinin bile aklına gelmediğini göreceksin.

Elif abla, gel en iyisi biz o günden değil de, bu günden bahsedelim.
Tabii böyle bir gün varsa.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Özel İnsan Pablo Picasso

untitled