Empatinin Gücünü ÖnemseyinÇoğu zaman, "lütfen kendini benim yerime koy" ya da "sen olsan ne yapardın bi' düşün" şeklinde yakınmalarımız oluyor etrafımızdaki insanlara; istemedikleri bir durumla karşılaştıkları zaman ve haksız bir şekilde buna bizim sebep olduğumuzu iddia ettiklerinde çok üzülüyoruz, "keşke beni daha iyi anlamaya çalışsa" diye içimizden geçiriyoruz...

İşte 'empati', tam da bu noktada, ikili ilişkilerde, özellikle tarafların birbirlerini yeni yeni tanımaya başladıkları dönemde daha da çok önem kazanan, ilk tanışma sonrasındaki süreci güçlendiren bir davranıştır. Olumlu diyalog kurabilmeyi, benzer özelliklere sahip insanların çabucak yakınlaşabilmelerini sağlayan temel kavramlarından belki de en önde gelenidir.

Empati kuracağımız insanın bizimle illa aynı özelliklere sahip olması da gerekmez. Zaten henüz tanıştığımız insanla kendimizi karşılaştırabilmemiz, ortak noktalarımızı hemen görebilmemiz de sözkonusu değildir. İlk diyalog ile birlikte kurulmuş empati, tamamen zıt karakterli insanların bile birbirinden uzaklaşmadan bir orta yol bulmalarını ve bir arada kalmalarını da sağlıyor; çünkü empati, anlayışlı ve hoşgörülü olmayı da beraberinde getiriyor.

Empatiyi, hayatımızın her alanında uyguladıkça, pozitif enerji dolu bir yaşantı sahibi olmamıza ne kadar büyük katkılar sağladığını daha iyi anlayabiliriz.

Ali Osman.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Özel İnsan Pablo Picasso

untitled